YEŞİLYURT AHMET KARLIBEL İLKOKULU

          Okulumuz 1920 yılında Keçiköy ilk mektebi adı altında eğitim öğretim faaliyetine başlamıştır. İmkânsızlıklar sebebiyle birçok ev ve semtlerde eğitim öğretim faaliyetini sürdürmüştür.

         19 Eylül 1924’te Vatanımızın Kurtarıcısı Büyük Önder Gazi Mustafa ATATÜRK’ ün Ordu’yu ziyaretinde Atatürk’ü karşılayan heyette yer alan o zamanki okul müdürü kendini Atatürk’e takdim ederken “Ben Keçiköy İlk Mektebi Baş Muallimi Faik AKÇAY” diye tanıtır. Bunun üzerine Atatürk okulun bulunduğu yeri sorar. Bunun üzerine Fai Hoca da Keçiköy semtini tarif eder. Atatürk Ordu Limanına geldiğinde Hamidiye Gemisinden okulun bulunduğu yeri gördüğünü belirtir ve şöyle der: “Bu kadar yeşili bol olan yerdeki okulun adı Keçiköy olamaz. Olmamalıdır. Bundan sonra okulunuza Yeşilyurt İlk Mektebi diyeceksiniz.” der. Bundan sonra valilikçe okulun adı değiştirilir ve 19 Eylül 1924’ten sonra okul Yeşilyurt İlk Mektebi adı altında eğitim öğretimini sürdürür.

         Ayrıca yurdumuzda ilk defa bir okula Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından isim verilmiş olması da bölgesini ve okulumuzu onurlandırmıştır.

         Yeşilyurt İlkokulu bir çok ev ve semt değiştirdikten sonra, bugün, Dr.Sefa ALTAN’ın evinin yanında bulunan merhum Faik Bey’in evine taşınmıştır. İki yıl bu evde eğitim öğretim yapıldıktan sonra, çocuklara uzak oluşu sebebiyle mahallede daha münasip bir okul evi aranmaya başlanmıştır. Nihayet  Mahalle Muhtarı Naci TOK’un Kirazlimanı Çeşmesi karşısındaki evi okula verilmiştir.

         O zamanlar üç sınıflı olan okulun oyun sahası bahçesi Ordu-Samsun şosesine açıldığından öğrenciler için tehlike arz etmeye başlamıştır. Mahalleye yakışan planlı bir okul binası yapılması için uzun yıllar hiçbir çaba gösterilmemiştir. Ancak artan trafik yoğunluğu öğrenciler için tehlikeli olmaya başlayınca, başka bir okul yeri aranmaya başlanmıştır.

         Yeşilyurt İlkokulu ilk planlı okul binasına ancak 1948 yılında kavuşmuştur. Zamanın Milli Eğitim Müdürü Burhan KONUT trafik tehlikesini önlemek için mezbahanın yanında bulunan (bu günkü Belde Oteli) hara olarak kullanılan arazinin müsaadesini Ziraat Bankasından alarak köy okulların ayrılan paralarla ve çeşitli tasarruflarla ilk planlı (müdür odası ve dört dershaneli olan) Yeşilyurt İlkokulu şimdiki Belde Otelinin yanına yaptırılmıştır.

         Deniz kenarında olan bu okulda 1948-1979 yılları arasında eğitim öğretime faaliyetini sürdürmüştür.

         1970 yılından sonra buradaki okul binası yetersiz kalıp billahsa öğrencilerin Ordu-Samsun karayolundan geçmeleri gerektiğinden trafik tehlikesi baş göstermiştir.

         Nihayet 1976 yılının ekim ayında, Güzelyalı mahallesi, Dutdibi mevkiinde Ordu ili tüzel kişiliği adına kayıtlı 3638 metrekare arazi üzerine bu günkü Diş Hekimliği Fakültesinin üstündeki okul binasının Yeşilyurt İlkokulu Öğrencilerini Koruma Derneği Başkanı Halit BAY’ın girişimleri ile yapımına başlanmıştır. Yeni bina 15/12/1980 yılında eğitim öğretime açılmıştır.

         Böylece Yeşilyurt İlkokulu, çevresinin tabii güzellikleriyle ve adına yakışır bir okul açılmıştır. 1993 yılına kadar Yeşilyurt İlkokulu adıyla eğitim öğretim faaliyetini sürdüren okulumuz temel eğitimin sekiz yıla çıkartılması sebebiyle ilköğretim okuluna dönüştürülmüş ve Yeşilyurt İlköğretim Okulu adını almıştır. Okulumuz 4+4+4 uygulaması nedeniyle 2012 yılı Haziran ayında Yeşilyurt Ahmet Karlıbel İlkokulu ve Yeşilyurt Ahmet Karlıbel Ortaokulu dönüştürülmüştür.

         Okulumuzun asıl adı sabit kalmak şartı ile ilimizin önde gelen iş adamlarından Ergin KARLIBEL tarafından merhum kardeşi Ahmet Karlıbel’in isminin ilave edilmesi şartı ile okulumuz 1998-1999 öğretim yılı sonunda komple tadilatı yapılmış, kütüphane, laboratuar, iş eğitimi atölyesi yaptırılarak bugünkü modern halini almıştır. Okulumuzun ismi de Yeşilyurt Ahmet Karlıbel İlköğretim Okulu olarak değiştirilmiştir.

 

 

 

 Yazdır: